Jdi na obsah Jdi na menu
 


Afghánský chrt

2. 2. 2009

Afgánský chrt (angl. název Afghan Hound) dostal své jméno podle země původu, kde byl také vyšlechtěn. Standard však byl ustanoven ve Velké Británii.

 

Původ a historie

Jako plemeno vznikl Afgánský chrt již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o něm prý sahají dokonce až do dob Sumerské říše. Základem pro vznik plemene bylo křížení původního Afgánského loveckého chrta a Perského chrta (Saluky). Z asi třinácti typů původních loveckých chrtů byly pro vyšlechtění podstatní zejména dva z nich. Chrt horský - Murray, který byl používán zejména k lovu horských divokých koz a Chrt nížinný - Ghanzi, používaný při lovu ve stepích. Oba dva typy se od sebe lišily hlavně délkou srsti a stavbou těla. Kromě lovu pomáhali pastevcům s hlídáním stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil, nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.

 

Dnešní plemeno, tak jak ho známe, však již vypadá jinak a je výsledkem šlechtitelských snah chovatelů zejména ve Velké Británii, kam byli první chrti dovezeni koncem 19. století. Je zajímavé,
že do Čech dovezl prvního Afgána až v roce 1965 tehdejší ředitel liberecké ZOO.


Povaha a charakter

Důstojný, vznešený, hrdý, majestátní a nezávislý. Tak by se dala charakterizovat typická povaha Afgánského chrta. Jeho orientální, ušlechtilý výraz s notnou dávkou sebevědomí, rezervovanosti a zdrženlivosti na jedné straně a impulzivity až divokosti na straně druhé, vzbuzuje dojem, že chovat ho není jednoduchá záležitost. Je skutečně třeba mít určité zkušenosti a především velkou míru tolerance. Potřebuje důrazné, ale vlídné povely. Není to však pes, který vás vždy a bez výhrad poslechne na slovo. Přesto je to citlivý a laskavý společník, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. K cizím je však často přezíravý.


Popis a vzhled

Na první pohled vás Afgánský chrt zaujme svou krásnou hedvábně jemnou srstí, přičemž jsou přípustné všechny barvy a kombinace. Je to velký, silný pes s výškou v kohoutku od 63 do 74 cm
a váhou až do 27 kg. Má dlouhou hlavu, černý nebo temně hnědý čenich a svislé, přiléhající uši. Hluboký hrudník a rovný hřbet je zakončen nízko posazeným ocasem se smyčkou. Má dlouhé a silné končetiny a velké, dobře osrstěné tlapy. V průměru se dožívá 12-14 let.


Plemenný standard

Plemenný standard byl utvrzen v roce 1907 ve Velké Británii, kde také v roce 1926 vznikl první chovatelský klub. Dle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je Afgánský chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 1 - Chrti, bez pracovní zkoušky. Původním určením to byl lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře, nyní je veden jako hlídací a společenské plemeno. Oficiální zkratka pro ČR je AF.

 

Základní péče

Vzhledem ke své nádherné srsti je důležité její pravidelné udržování, tak aby zůstala hedvábná
a nezplstnatělá. Proto již od raného mládí štěně navykáme na koupele a kartáčování. Důležitá pro kvalitní srst je také strava bohatá na vitamíny a kvalitní kosmetika, včetně kondicionérů a olejů. Srst rozčesáváme zásadně po koupeli, dokud je mokrá.

Afgánský chrt potřebuje velmi mnoho pohybu a fyzické zátěže. Vzhledem ke své tvrdohlavosti se však nedoporučuje nechat chrta pobíhat na volno.

 

Štěně s PP můžete pořídit za cca 10 tis. Kč, je však třeba dobře zvážit, zda vám povaha a určitá specifika chovu toho aristokratického krasavce budou vyhovovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář