Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergie na potravu

31. 1. 2009

Alergie u psů jsou v dnešní době poměrně časté. Sužují nejen psa, ale i majitele a najít jejich zdroj nebývá snadné. Alergie na potravu činí 1-5% všech kožních onemocnění. Odhalit ale toho správného viníka je taková malá detektivka.

Klasická alergie je přehnaná reakce imunitního systému na určité látky obsahující proteiny. Podobně se může projevovat i nesnášenlivost, ale ta nemá s imunitním systémem moc společného. Nesnášenlivost existuje například na potraviny obsahující látku histamin, ta může mít za následek prudké reakce, mezi něž patří například svědění, potíže z dýcháním apod. Tyto reakce se podobají alergickým reakcím. Histamin je obsažen v některých druzích ryb, např. v makrelách. Také mléčný cukr může vyvolat nesnášenlivost, protože některým psům chybí enzym, který tráví mléčný cukr. Tito jedinci pak reagují průjmem. Další potraviny, jako například cibule nebo čokoláda obsahují pro psy jedovaté látky. Kromě toho mohou být potraviny znečištěny i jedy, které vytvořily bakterie a plísně. Reakce na tyto látky je u psů obzvláště prudká. Alergie je naproti tomu reakcí na proteiny (např. V masu nebo pšeničném glutenu). Alergie může propuknout již před dovršením prvního roku psa. Zcela běžně se stává, že pes žere danou potravinu určitou dobu a „najednou" na ni zareaguje alergicky.

Jak rozpoznat potravní alergii

Typickým příznakem jsou změny na kůži, někdy spojené se svěděním. Pokud pes sežere potravinu, která u něj alergii působí jen občas, začíná svědění 4-24 hodin po krmení. Pokud pes dostává nějakou složku potravy, na kterou je alergický každý den, pak se může škrábat nepřetržitě. Typickými zástupci alergenů bývají běžná krmiva, která obsahují hovězí maso a soju. Někteří psi mohou reagovat i na proteiny jehněčího nebo kuřecího masa.

Co s tím?

Pokud máte pocit, že váš pes trpí potravinovou (nebo jinou) alergií, vyhledejte veterináře. Ten vám pomůže zajistit eliminační dietu. To od vás sice bude vyžadovat nějaký čas, ale je to cesta, jak zjistit viníka alergie. Nezbytně nutná je ale spolupráce celé rodiny! Pes dostává 6-10 týdnů vámi připravenou potravu z přísad, které předtím nikdy nežral. V této době nesmí pes dostat nic jiného? protože by to mohlo vyvolat alergii! Zde je především nutná spolupráce rodiny. Žádné přikrmování pod stolem, žádné pamlsky... I jediný pamlsek může celou eliminační dietu pokazit. Po určité době je psovi podáno např. Hovězí maso a následně pozorujete reakci. Tímto způsobem se postupuje dál, až se objeví původce alergie. Důležité upozornění! Dietu neprovádějte podle vlastního uvážení, ale pouze pod dozorem veterináře.

Pokud objevíte původce alergie, úplně jej vyřaďte z jídelníčku psa. Psa krmte nejlépe potravou, kterou sami připravíte, dietu doplňujte vitamíny a minerály. Někdy pes reaguje alergicky na protein v hotovém krmivu, ale tentýž protein v čerstvé potravě, kterou jste připravili, snese.

Zdroj informací:  Pes - správné krmení, Grada
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář